SPOTKANIA EUROPEJSKIE – PARADA SCHUMANA

Dnia 20.05.2017 na Jarosławskim Rynku odbyła się Parada Schumana pt. „Spotkania Europejskie”.

  Wydarzenie rozpoczęła krótka przemowa organizatorów, Pani Teresy Krasnowskiej z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia oraz przedstawiciela Urzędu Miasta Pana wiceburmistrza Wiesława Pirożka. Następnie odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnów „Mazurka Dąbrowskiego" oraz „Ody do Radości" odegrane przez orkiestrę OSP Pruchnik. O godzinie 13.00 rozpoczął się przemarsz ulicami Rynku: Rynek , Michalovska, Plac Bóżnic, Opolska, Spytka z Jarosławia, Ks. Fili Jezuicka, Mały Rynek, prof. Strzeleckiego, Kasztelańska, Rynek. W marszu udział wzięli min dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót, uczniowie szkół powiatu jarosławskiego, organizacje pozarządowe w tym Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego reprezentowane przez Andżelinę Węglarz, Agnieszkę Boratyn oraz Adama Kaczmar pod kierownictwem Pana prezesa Zbigniewa Hanas, oraz mieszkańcy. Organizatorzy Parady podziękowali za udział oraz wręczyli nagrody laureatom konkursów. Konkursy odbyły się w pięciu kategoriach: Maskotka Europejska, Europejskie Gwiazdy Sportu, Pamiętnik Znaleziony w Europie, Makieta Stroju z Elementami Zdobniczymi Charakterystycznymi dla Różnych Regionów i Narodów, Piosenka w Języku Narodowym, w którym udział wzięli Mateusz Wolwowicz, Anna Gałasiewicz, Barbara Lewandowska, Nikola Brzany, Irmina Niemiec, Magdalena Słowik, Wiktoria Kubas oraz Katarzyna Bobowicz. Kolejnym z konkursów było Przejście Nordic Walking dla Seniorów. Ostatnim konkursem było wspólne odtańczenie Belgijki, za który nagrody zdobyli najmłodszy z uczestników, najstarszy oraz największa rodzina biorąca udział w tańcu. Podczas wydarzenia prezentowano trwającą akcję Kilometry Dobra.
   W trakcie trwania imprezy na Rynku odbyły się prezentacje stoisk organizacji pozarządowych, szkól zrzeszonych w Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz Szkolne Kluby Europejskie. Stoisko Stowarzyszenia promowało materiały Unii Europejskiej i udzielało informacji o Unii oraz udostępniało liczne ulotki dla różnych grup wiekowych od tych najmłodszych do najstarszych przybyłych w tym dniu na Paradę Schumana, a także baloniki w barwach UE. Pojawiły się również atrakcje dla dzieci, min. mobilne studio fotograficzne z makietami strojów, bańki mydlane, dla najmłodszych dzieci wesołe miasteczko, gry i zabawy plenerowe, malowanie twarzy, pokazy ratownictwa i zajęcie z profilaktyki, szalone warkoczyki, a także pokazy fryzjerskie ( Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, CRM NZOZ Jerzy Tarkowski, Stowarzyszenie Jarosławskie Amazonki, Koło Terenowe Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu, Jarosławskie Kilometry Dobra, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Spółdzielnia Socjalna „Słoneczko", Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia ). Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali: Straż Miejska z Jarosławia a także Centrum Ratownictwa Medycznego – Jerzy Tarkowski.
   Każdy z uczestników miał możliwość degustacji potraw regionalnych wybranych państw Unii Europejskiej serwowane przez uczniów Zespołu Szkół Spożywczo Chemicznych i Ogólnokształcących im Marii Curie – Skłodowskiej w Jarosławiu. Impreza zakończyła się o godzinie 16.00.
   Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego jako współorganizator podczas wydarzenia promowało materiały Unii Europejskiej i odpowiadało na liczne pytania zainteresowanych, wśród których znaleźli się również przeciwnicy UE. Wchodząc w dyskusje staraliśmy się zmienić ich nastawienie do UE. Udzielaliśmy informacji o działaniach Unii, jak pozyskiwać środki z UE, czym zajmuje się Parlament Europejski, Rada Europejska, czym jest Komisja Europejska, sposób działania Trybunału Sprawiedliwości a także Europejskiego Banku Centralnego oraz wszelkich innych instytucji działających w Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu partnerów - Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów oraz Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Polska w Rzeszowie udostępnialiśmy liczne ulotki, materiały promocyjne dla różnych grup wiekowych od tych najmłodszych, dla których znalazły się materiały informacyjne czym jest Unia Europejska wraz z malowankami krajów wchodzących w skład Unii, do tych najstarszych przybyłych w tym dniu na Paradę Schumana, a także przygotowano pytania – qest , za odpowiedz których przekazywano baloniki w barwach UE dzieciom przez pracowników naszego Stowarzyszenia, jak również smycze oraz ołówki.

Partnerzy wydarzenia:

   

 

Wyświetlenia

© 2009-2014 by GPIUTMD