Solina w pięknej jesiennej scenerii

Solina w pięknej jesiennej scenerii to miejsce kolejnego jednodniowego wyjazdu, który odbył się w dniu 04.11.2016 ramach projektu „COOL-TURA” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego pod patronatem Fundacji PZU dla 40 dzieci wraz z opiekunami.

 

Zwiedzanie wnętrza zapory zaczęliśmy od 30 min. filmu, który przybliżył nam historię budowy obiektu i procesy, które w nim zachodzą.

Pierwszą z atrakcji było zwiedzanie z przewodnikiem wnętrza zapory, gdzie utrzymuje się stała temperatura 6-7°C oraz 100% wilgotności. Do pokonania było także około 100 stopni schodów i dł. korytarzy ok. 2,5 km. Pierwszym przystankiem wewnątrz budowli była „hala maszyn”. Tam towarzyszyło nam charakterystyczne dudnienie i huk pracy hydrozespołów. Następnie zeszliśmy do najniższej galerii serwisowej, która znajduje się 6 m pod dnem jeziora Co kilka metrów mijaliśmy urządzenia pomiarowe, takich urządzeń w całej zaporze były ogromne ilości. Towarzyszył nam tam specyficzny zapach wód siarczkowych, wypływających ze skał na których jest usytuowana zapora. Po wyjściu na zewnątrz dzieci były pod ogromnym wrażeniem tej budowli.

Dalej przeszliśmy przez koronę zapory, skąd rozpościerał się przepiękny widok na Jezioro Solińskie do przystani „Białej Floty”, gdzie grupa wsiadła na statek, aby opłynąć zalew. To kolejna atrakcja, aby podziwiać piękno Bieszczad w promieniach jesiennego słońca. Na zakończenie pobytu w Solinie dzieci zostały poczęstowane pysznymi goframi.

 

 

Wyświetlenia

© 2009-2014 by GPIUTMD