Kolejny wyjazd w ramach programu „COOL-TURA”

Kolejny wyjazd w ramach programu „COOL-TURA” sfinansowanego przez Fundację PZU odbyła się w dniu 19.10.2016 r. do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” koło Jasła, w której udział wzięło 40 dzieci wraz z opiekunami.

„Karpacka Troja” to zrekonstruowany park archeologiczny o pow. 8 ha powstały w miejscu licznych odkryć archeologicznych, który został otwarty w 2011 r. i stanowi niepowtarzalną atrakcję turystyczny na Podkarpaciu.

 

„Karpacka Troja” składa się z odtworzonych wałów obronnych, oraz chat słowiańskich tworzących wioskę z epoki brązu i średniowiecza. Ponadto w obiekcie prowadzona jest działalność edukacyjna w postaci organizowanych dla grup zwiedzających warsztatów tematycznych.

Nasza grupa wzięła udział w dwóch warsztatach :

- szycie ozdobnych sakiewek

- garncarstwo

Podczas tych zajęć dzieci mogły własnoręcznie wykonać upominki inspirowane rzemiosłem pradziejowym, które mogły zabrać na pamiątkę. Te niepospolite prezenty sprawiły radość każdemu obdarowanemu.

Po przewie na posiłek zwiedziliśmy bardzo interesującą wystawę archeologiczną ze scenami przedstawiającymi życie pradawnych mieszkańców tych terenów, a także wykopaliska takie jak: naczynia gliniane, wyroby z ceramiki, z kości, rogu, kamienne, żelazne, oraz fragmenty ówczesnej biżuterii ze złota i brązu.

Kolejny etap to zwiedzanie wioski i chat słowiańskich w których przedstawiono bardzo skromne wyposażenie ówczesnych domostw.

Następnie przeszliśmy przez liczne bramy obwarowań na zrekonstruowane wały obronne i na 44 m platformę widokową tj 200 stopni, co było wielka atrakcją dla dzieci. Z góry podziwialiśmy przepiękny krajobraz okolicznych pejzaży Pogórza Karpackiego.

Zwiedzanie zakończyliśmy wspólną fotografią.


Wyświetlenia

© 2009-2014 by GPIUTMD